TCAP Success Grade 7 MATH Chapter 4

TCAP Success Grade 7 MATH Chapter 4 Sample

1 pt
2.

27 ÷ 114=

1 pt
5.

At the store, a 12 ounce can of soda costs $0.75. What is the cost of one ounce of this soda?

1 pt
7.

The senior class of 361 students is going on a field trip. If each bus holds 40 people and there are 20 chaperones going, how many buses will they need?

1pt
8.

Maria bought a 50 pound bag of oatmeal for her restaurant. She cooked 4.25 pounds of the oatmeal. She stored the rest of the oatmeal in 214 pound portions. What is the maximum number of 214 pound portions she could make?

portions